Alan Adı
Hosting
Kiralık Sunucu
Co-location
Hakkımızda
Destek
 İçerik
Destek » SSL Sertifikaları » Genel SSL Sertifikası Soruları
SSL Sertifikaları neden çeşitlidir aralarında ne fark vardır
SSL Sertifikaları yapılacak işlere göre çeşitlilik gösterir. Sertifika sadece iki uygulama arasında güvenli bir veri akışı sağlamak üzere kullanılabilir. Bu güveliğin dereceleri bulunmaktadır. Dereceler güvenliği sağlayan anahtarın derinliğine göre değişir. Bahsi geçen derinlik 40 bit, 56 bit, 128 bit ve 256 bit gibi göstergelerle seviyelendirilir. Bit sayısı arttıkça şifrenin tahmin edilebilme ve kırılma ihtimali azalır. SSL Sertifikanızın kaç bit olacağı sizin korumaya çalıştığınız verilerin önemine göre belirleyeceğiniz bir tercihtir. Esasen şu an en uygun fiyatlı SSL Sertifikaları dahi 256Bit desteği ile gelmektedir ve bu gayet yüksek seviye de bir güvenlik sağlar. Eco SSL ürünümüz bu sınıftadır.

SSL Sertifikaları sadece veri güvenliğini değil aynı zamanda veriyi üreten kurumun kim olduğunu da doğrular halde kullanılabilmektedir. Örneğin alan adından dolayı bir kuruma ait olduğundan emin olduğunuz bir web sitesi aslında ona ait olmayabilir. Örnek vermek gerekir ise dünyaca ünlü bir bankanın adı Demir bank olabilir ve size ulaşan bir mail mesajında girmeniz istenen link www.demir-bank.com olarak belirtilir. Sizde ismin doğru olduğunu düşünerek bu sitede SSL protokolü ile korunan bazı sayfalara girip işlem yapabilirsiniz. Oysa gerçekte bu site esas kuruma değil sizi kandırmak isteyen üçüncü şahıslara ait olabilir. SSL Sertifikası veren kuruluşlar aynı zamanda alan adı sahibi kurumun kim olduğunu ve gerçekten korunacak alan adına sahip olup olmadıklarını anlamak için resmi evrakları da talep etmektedirler. Bu tip sertifikalar origin kontrolü de yaparlar ve standart sertifikalardan farkları budur. Power SSL ürünümüz bu sınıftadır.

Son olarak pratikte farkı olduğu için wild card yani Joker diye nitelendirilen sertifika tipinden bahsedebiliriz. Wild card Certificate yani Joker SSL Sertifikaları aynı alan adına kayıtlı birden fazla host ismini destekleyebilirler. Pratikte anlatmamız gerekirse siz bir sertifika satın aldığınız zaman aslında bunu tüm alan adı için değil uzantısız veya olabilecek tek bir uzantı için satın almış olursunuz. Örneğin alan adınızın internet.gen.tr olduğunu düşünün ve web sayfanıza SSL Sertifikası almak istiyorsunuz. Bunun için www.internet.gen.tr host adı ve alan adı birleşimini tercij ettiniz (www host adıdır internet.gen.tr ise alan adıdır). Alacağınız sertifika sadece www.internet.gen.tr için çalışır. Siz eğer üyelik sayfalarınızı uye.internet.gen.tr gibi bir adrese koymuş iseniz bu host adı ve alan adı için tekrardan bir sertifika edinmeniz gerekir. Ama sertifikanızı wild card certificate yani Joker Sertifika olarak tercih ederseniz alan adınızın başına hangi takıyı getirirseniz getirin bu SSL Sertifikası o takı ile birlikte çalışacaktır. Birden fazla sunucu adı ile çalışan alan adları için en mantıklı ve tasarruflu tercih bu olacaktır. Joker SSL ürünümüz bu sınıftadır.

Okunma Sayısı : 8146
1996 - 2019 © Pusula İletişim
Gizlilik Politikası | Kullanım Şartları | Ana Sayfa
Alan Adı Hosting Kiralık Sunucu Co-Location
Yeni Kayıt
Transfer Et
Süre Uzat - Yenile
Toplu Kayıt
Whois
Web Hosting
E-Mail Hosting
Reseller Hosting
Uygulamalı Hosting
SSL Sertifikası
Dedike Sunucular
VPS Sunucular
Anında Hazır VPS Sunucu
Microsoft(TM) Lisanslama
Sunucu Barındırma
Dedike Firewall Hizmetleri
Microsoft(TM) Lisans Kiralama