Alan Adı
Hosting
Kiralık Sunucu
Co-location
Hakkımızda
Destek
 İçerik
Destek » Alan Adları » Genel Alan Adı Soruları
Sonu .tr ile biten alan adları ile diğerleri arasında ne fark var.
Aynı alan adının hem .com hem de .com.tr ile biten hali var. Bu nasıl olur. Ne gibi bir kullanım farkı var. .com.tr olan sadece Türkiye içinmi geçerlidir. Kullanımda bir fark olurmu?
Bir alan adı almak istiyorum fakat sonu .com ile biten şekli dolu görünüyor. Sonu .com.tr ile biten ise boş fakat aralarında ne fark var bilemediğim için almakta tereddüt ediyorum. Konuya nasıl bakılmalıdır.
.com ve com.tr Alan adları uzantı farklılığı dışında fonksiyonalite olarak hiç bir farkları yoktur. .com Alan Adı kayıtı uygulama da biraz daha kolay satın alınabildiği için tercih edilmektedir. Ayrıca alım kuralları .com.tr almaya göre daha rahattır.

Örneğin şirket isminiz Karadeniz Reklam Tic. Ltd. Şti. ise ve ana ürettiğiniz ürün tabela ise, "karadeniztabela.com" adresini boş olması durumunda rahatça alabilirsiniz. Fakat aynı Alan Adını "karadeniztabela.com.tr" olarak almak isterseniz ve şirketinizin uzun ünvanının içinde tabela kelimesi geçmiyor ise veya size ait "Karadeniz Tabela" gibi tescilli bir ticari markanız yok ise bunu alamazsınız. Çünkü .com.tr uzantılı alan adlarında esas Türkiye'de veya Dünyada ticari faaliyet göstermek ve talebinizi şirket ünvanı veya marka içinde bulundurduğunuz kelimelerle uyumlu yapmaktır.

Bu sebeple şirket ünvanında değişikliğe gidilmesi veya ticari marka tescili yaptırılması gibi yöntemlere sıkça rastlanılmaktadır. Aslında yetkili mercilerimiz sizlerin hakkını korumakta ve ticari adınız veya markanızın bir başkası tarafından usulsüzce kullanılmasını engellemektedirler. Fakat isim benzerliği durumlarında ilk gelene servis verilmesi prensibi burada da geçerlidir.

Okunma Sayısı : 21548
1996 - 2022 © Pusula İletişim
Gizlilik Politikası | Kullanım Şartları | Ana Sayfa
Alan Adı Hosting Kiralık Sunucu Co-Location
Yeni Kayıt
Transfer Et
Süre Uzat - Yenile
Toplu Kayıt
Whois
Web Hosting
E-Mail Hosting
Reseller Hosting
Uygulamalı Hosting
SSL Sertifikası
Dedike Sunucular
VPS Sunucular
Anında Hazır VPS Sunucu
Microsoft(TM) Lisanslama
Sunucu Barındırma
Dedike Firewall Hizmetleri
Microsoft(TM) Lisans Kiralama