Alan Adı
Hosting
Kiralık Sunucu
Co-location
Hakkımızda
Destek
 İçerik
Destek » Sanal ve Kiralık Sunucu » Genel Sanal Sunucu Soruları
Sanal Sunucunun fiziksel bir sunucuya göre avantajları varmıdır.
Sanal Sunucunun aslında çok fazla bilinmeyen ama kullananlara getirdiği bir çok pratik avantajı bulunur. Öncelikle Sanal Sunucu kurulumu hazır imajların ilgili fiziksel sunucu üzerinde açılması ile yapıldığı için kurulum süresi ve kolaylığı vardır. Hazır bir imajdan kurulacak Windows veya Linux işletim sistemli bir Sanal Sunucu en fazla 10 dakika içinde hazır olacaktır.

Bunu takiben fiziksel sunucu üzerinde bulunan tüm donanım imkanlarını istediğiniz miktardan Sanal Sunucuya ayırmanız ve istediğiniz zaman ekleyip çıkartmanız mümkündür. Bu da Sanal Sunucunuzun upgrade yani donanım yükseltme işini dakikalar içinde gerçekleştirebileceğiniz anlamına gelir. 512MByte lık bir sanal sunucuyu kapatıp hafızasını 1024MByte yapıp tekrar açmanız normal bir kapatıp açma işleminden daha uzun sürmez.

Sanal Sunucunuzun yedeklenmesi fiziksel sunucunuza göre çok daha kolaydır. Snapshot yani anlık dondurulmuş disk imajı olarak anlatabileceğimiz fonksiyon Sanal Sunucuların herhangi bir çalışma anında durdurulmadan yedeklenebilir imajlarının alınmasını sağlar. Sistemi durdurarak alacağınız bir imaj, sistem çalışmaya başladığında ağ üzerinden istediğiniz bir yere yedeklenebilir ve siz o anda çalışmaya devam edebilirsiniz.

Sanal Sunucunuzun bir başka fiziksel makinaya geçirilmesi yukarı da anlattığımız yöntem ile yapılır. Bunu yaparken ana makinanın donanımsal olarak tümüyle değişmesi bile size hiç bir işletim sistemi seviyesinde etki etmeyecektir. Değişen ethernet kartları, ana kartlar ya da benzeri donanım kaynakları işletim sisteminizin sürücü problemine sebep olmaz. Çünkü bu kaynaklar size Sanal Sunucu hizmetini sağlayan katman tarafından sağlanır ve hangi tip makina kullanırsanız kullanın standartlar içinde kalacaktır.

Sanal Sunucunuza herhangi bir sebeple işletim sistemi seviyesinde ulaşamamanız durumunda ikinci bir ara birimle, örneğin bir web sayfası üzerinden ulaşabileceğiniz Sanal Sunucu Yönetim Ara Birimi, sunucuzu kapatıp açabilir ya da kapatıp istediğiniz zaman açabilirsiniz. Bu işlem için herhangi bir destek personeline ulaşmanız gerekmez veya yardım kayıdı açmanıza gerek ihtiyaç olmaz, ne zaman isterseniz bu işlemi gerçekleştirebilirsiniz. Aynı ara birim sunucunuzu tamamen sıfırdan kullanma imkanı da sağlar. Sanal Sunucunuzu ilk aldığınız gün durumuna tek bir tıklama ile alabilir, sunucunuzu istediğiniz zaman hiç kimseden yardım almadan sıfırdan kurabilirsiniz.

Sadece tek bir kullanıcı tarafından tek bir amaç için dahi kullanılacak olsa da, bu anlatılan avantajlar sebebi ile fiziksel makinalar üzerine sanallaştırma platformları yüklenerek kullanılmaktadır.

Tüm bu avantajlara ek bir çok sebep daha anlatmamız mümkündür. Servis sağlayıcı üzerinden Sanal Sunucu hizmeti almanız açısından meseleye bakarsak bu anlatılanlar kullanıcılar açısından en önemli avantajlar olarak sıralanabilir.

Okunma Sayısı : 13166
1996 - 2024 © Pusula İletişim
Gizlilik Politikası | Kullanım Şartları | Ana Sayfa
Alan Adı Hosting Kiralık Sunucu Co-Location
Yeni Kayıt
Transfer Et
Süre Uzat - Yenile
Toplu Kayıt
Whois
Web Hosting
E-Mail Hosting
Reseller Hosting
Uygulamalı Hosting
SSL Sertifikası
Dedike Sunucular
VPS Sunucular
Anında Hazır VPS Sunucu
Microsoft(TM) Lisanslama
Sunucu Barındırma
Dedike Firewall Hizmetleri
Microsoft(TM) Lisans Kiralama