Alan Adı
Hosting
Kiralık Sunucu
Co-location
Hakkımızda
Destek
 İçerik
Destek » Sanal ve Kiralık Sunucu » Genel Sanal Sunucu Soruları
Sanal Sunucu nedir.
Sanal Sunucu bir fiziksel sistem üzerine kurulan sanallaştırma yazılımı veya sanallaştırma platformu ile bu fiziksel sistemin birden fazla ayrı sistem gibi kullanılmasının sağlanmasıdır. Terimsel olarak VPS ve VM kısaltmaları ile anlatılır. VPS, Virtual Private Server yani Sanal Özel Sunucu ve VM, Virtual Machine yani Sanal Makina olarak açılır.

Bildiğiniz ve gündelik hayatta genelde sunucular üzerinde kullandığımız ve aynı zamanda desktop diye tabir edilen normal kullanıcı bilgisayarlarında kullanılan işletim sistemleri üzerine Sanallaştırma yazılımları yüklenip aynı makina ve çalışan işletim sistemi içerisinde ikinci veya daha fazla sistemi üzerine farklı işletim sistemleri de kurarak çalıştırmamız mümkündür. Örneğin size ait bir notebook bilgisayar üzerinde çalışmakta olan Windows XP işletim sistemi üzerine bir sanallaştırma yazılımı yükleyip bunun içinde deneme amaçlı yazılımlarınızı çalıştırmak için bir ikinci Windows işletim sistemli makina ve eğitim amaçlı bir de Linux işletim sistemli makina oluşturabilirsiniz. Hem kendi sisteminiz hem de oluşturduğunuz bu iki sanal makina sistem kaynaklarınızın izin verdiği performans ile birlikte çalışır ve tümüyle ayrı 3 makina gibi hizmet verebilir.

Daha profesyonel ihtiyaçlarınız için bu yazılımların sunucu versiyonları bulunmaktadır ve örneğin Windows 2003 Server sistemi üzerinde Microsoft Virtual PC yazılımı ile gerçekten servis verip iş yürütebileceğiniz özelliklerde Sanal Sunucular oluşturmanız mümkündür.

İşletim sistemlerinden bağımsız direk sistemler üzerine taban Sanal Sunucu yazılımı olarak yüklenebilen ve Hypervisor olarak adlandırılan sanallaştırma işletim sistemleri vardır. Buna en güncel ve en çok kullanılan iki örnek Vmware Esx ve Xen yazılımlarıdır. Bu platformlar bir CD yardımı ile çıplak yani üzerinde hiç bir şey yüklü olmayan makinaya yüklenir ve gerek direk sistemin kendisi üzerinden hem de Windows ara birim programları ile yönetilebilirler. Bu sistemler işletim sistemi üzerinde yapılan sanallaştırma modeline göre daha kararlı olarak kabul edilmektedir. Daha yüksek performans ve kaliteli donanımlar üzerinde bu yazılımlar sayesinde çok ciddi kazanımlar sağlanabilmektedir.

Sanal Sunucu konseptinin temeli donanım kaynaklarını en üst seviye de kullanmak ve atıl yatırımların azami seviyede ekonomiye katılmasını sağlamaya dayanır. Böylece hem enerji açısından tasarruf edilirken hem de aynı sistemde bir den fazla sunucu çalıştırarak ekonomik avantaj sağlanır.

Okunma Sayısı : 16985
1996 - 2024 © Pusula İletişim
Gizlilik Politikası | Kullanım Şartları | Ana Sayfa
Alan Adı Hosting Kiralık Sunucu Co-Location
Yeni Kayıt
Transfer Et
Süre Uzat - Yenile
Toplu Kayıt
Whois
Web Hosting
E-Mail Hosting
Reseller Hosting
Uygulamalı Hosting
SSL Sertifikası
Dedike Sunucular
VPS Sunucular
Anında Hazır VPS Sunucu
Microsoft(TM) Lisanslama
Sunucu Barındırma
Dedike Firewall Hizmetleri
Microsoft(TM) Lisans Kiralama