Alan Adı
Hosting
Kiralık Sunucu
Co-location
Hakkımızda
Destek
 İçerik
Destek » Alan Adları » Genel Alan Adı Soruları
.com dan farklı alan adı uzantıları gerçekten varmıdır
Başka ülkelerle yazıştığımız e-posta adreslerinde .com veya .net gibi uzantılar olmadığı halde farklı şeyler görüyoruz. Bazılarında ise sadece ülkeleri ile benzer bir ek var. Kullandığımız alan adları ile bunlar arasında ne gibi bir fark vardır. Herhangi bir probleme sebep olabilirmi?
Alan Adlarında farklı ülkelerde farklı uzantılar ve değişik kullanım tipleri bulunmaktadır. Örneğin Almanya (Uluslar arası kısaltması genelde de olarak kullanılır) bizde olduğu gibi .com.tr ye benzer .com.de kullanmak yerine sadece .de uzantısını kullanmaktadır. Alan adlarının ilk çıktığı ülke olan Amerikada .us uzantılı ülkesel alan adları da vardır.

Diğer bazı ülkeler .com yerine .co kullanmayı tercih etmişlerdir. com aslında Commercial yani ticari kelimesinin kısaltılmışıdır. .co ise Corporate yani şirket kelimesinden gelmektedir. Örneğin İngiltere .uk veya .com.uk değil .co.uk kullanmaktadır. Tüm bunlar ülkelerin ilgili üst kurulları tarafından yapılmış tercihlerdir ve aslında esas olan Alan Adının en sonun da yazan parçasıdır. Geri kalanlar o parça üzerine inşa edilerek tespit edilip kullanılır terimler haline gelebilirler.

Tüm bunlardan dolayı İnternet veya e-posta kullanımında herhangi bir sorun olmamakta, dünya genelindeki alan adı sunucuları tüm bu uzantılar arasındaki trafiği gerektiği şekilde yönetebilmektedir.

Okunma Sayısı : 10711
1996 - 2022 © Pusula İletişim
Gizlilik Politikası | Kullanım Şartları | Ana Sayfa
Alan Adı Hosting Kiralık Sunucu Co-Location
Yeni Kayıt
Transfer Et
Süre Uzat - Yenile
Toplu Kayıt
Whois
Web Hosting
E-Mail Hosting
Reseller Hosting
Uygulamalı Hosting
SSL Sertifikası
Dedike Sunucular
VPS Sunucular
Anında Hazır VPS Sunucu
Microsoft(TM) Lisanslama
Sunucu Barındırma
Dedike Firewall Hizmetleri
Microsoft(TM) Lisans Kiralama