Alan Adı
Hosting
Kiralık Sunucu
Co-location
Hakkımızda
Destek
 İçerik
Destek » Alan Adları » Alan Adı Kayıdı, Yenilemesi ve Transferi
Alan Adı Yenileme süresi geçerse ne olur.
Alan Adları belirli süreler boyunca kayıt edilebilirler. Yenilenmedikleri sürece kullanım süresi sonunda kayıtları silinir ve belirli periyodlardan sonra yeniden alınabilir hale gelirler.

Örnegin Alan Adınızın yenileme süresinin 15 Ocak 2005 senesinde bittiğini varsayalım. 16 Ocaktan itibaren Alan Adı artık işlemez hale gelecek ve bu Alan Adı altında hazırlanmış web sayfaları artık İnternette Alan Adı ile ulaşılamaz hale gelecektir. Ayrıca bu Alan Adına ait e-posta adresleri de mesaj alamaz duruma gelecektir.

Alan Adının son sahibi olan kişi yenileme süresi geçip işlemez hale gelsede Alan Adını belirli bir süre daha yenileme hakkını elinde tutar. Bu süre iki safhadan oluşmaktadır. İlk safhada Alan Adı sahibi normal yenileme fiyatları üzerinden Alan Adını tekrar yeniler ve eski işlemlerini yapar hale getirebilir. Böylece en ucuz şekilde bu durum atlatılmış olur.

İkinci sahfaya geçildiğinde ise Alan Adı sahibi yenileme hakkına yine sahiptir fakat bu sefer kayıt mercinin belirlediği ve normal fiyatın oransal olarak 10 katından daha fazla bedellere bu yenilemeyi yapmak zorunda kalır. Fakat sadece son sahip yenileme yapabilir ve Alan Adının kayıp edilmesi yerine bu bedel ödenilmesi yine durumu düzeltebilir.

Bu sürelerin sonunda ise artık Alan Adı farklı kişiler tarafından yeniden kayıt edilebilir duruma gelmektedir. Fakat Alan Adı firmaları bu sürece girmiş Alan Adlarını piyasa da Sipariş ile sıraya girilip alınabilir bir açık artırma konumunda tutabilirler. Bu dönemde bahsi geçen Alan Adı için herhangi birisi bir para teklifinde bulunmuş ise Alan Adı yeniden kayıt edilebilir duruma gelmeden açık artırma ile satılmış olur.

Bu uygulamalar farklı firmalar tarafından farklı şekilde yapılabilmektedir. O yüzden en doğrusu yenileme sürecini kaçırmadan bu Alan Adlarını yenilemek, veya otomatik yenileme seçeneklerini kullanıp sistemin sizin adınıza bu durumu takip etmesini sağlamaktır. Eğer Alan Adınız çok önemli ise kısa değil uzun dönemli kayıt yaparak, Örneğin 10 Yıl gibi, bu problemlerin olmasını engelleyebilirsiniz.

Okunma Sayısı : 17176
1996 - 2021 © Pusula İletişim
Gizlilik Politikası | Kullanım Şartları | Ana Sayfa
Alan Adı Hosting Kiralık Sunucu Co-Location
Yeni Kayıt
Transfer Et
Süre Uzat - Yenile
Toplu Kayıt
Whois
Web Hosting
E-Mail Hosting
Reseller Hosting
Uygulamalı Hosting
SSL Sertifikası
Dedike Sunucular
VPS Sunucular
Anında Hazır VPS Sunucu
Microsoft(TM) Lisanslama
Sunucu Barındırma
Dedike Firewall Hizmetleri
Microsoft(TM) Lisans Kiralama